Forum Wszystko dla studentów fizjoterapii Strona Główna Wszystko dla studentów fizjoterapii
Witajcie Fizjoterapeuci !!!


Płaskostopie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wszystko dla studentów fizjoterapii Strona Główna -> Układ : Kostno-Mięśniowo-Stawowy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Musculus
Administrator



Dołączył: 27 Cze 2006
Posty: 86
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

 PostWysłany: Nie 16:47, 16 Lip 2006    Temat postu: Płaskostopie Back to top

Niemal 30 procent dzieci w Polsce cierpi na płaskostopie. Zdaniem lekarzy, liczba maluchów z wadami stóp przybywa z roku na rok. Taką niestety cenę płacimy za rozwój cywilizacyjny. Nasze stopy bowiem "więzimy" niejednokrotnie w niewygodnym obuwiu, nie pozwalamy stopie kształtować się w naturalny sposób.

Często nawet nie wiemy, co tak naprawdę sprawia, że stopa dziecka rozwija się prawidłowo, a co może powodować płaskostopie. Wielu rodziców nie zwraca na stopy swojego dziecka uwagi. Kiedy już jednak zauważymy, że ze stópką naszej pociechy dzieje się coś złego, powinniśmy koniecznie udać się z dzieckiem do lekarza ortopedy.

Nie liczmy jednak na to, ze gwarancją prawidłowego rozwoju stopy naszego malucha będą wkładki ortopedyczne. Co prawda zdanie ortopedów na temat wkładek jest podzielone, jednak przeważają opinie, że wkładki nie rozwiążą problemu albo rozwiążą go jedynie pozornie.

Stopa się rozwija
Ludzka stopa, od chwili, gdy przychodzimy na świat, do momentu, gdy stajemy się dorośli, niemal cały czas zmienia swój kształt. Najlepiej widać to na przykład na śladach, jakie zostawiamy na plażowym piasku. Ślad, jaki zostawia stopa dziecka, nie przypomina śladu stopy jego rodziców. Ślady dorosłych są wydrążone, zaś stopa małego dziecka pozostawia w piasku równe dołeczki. Nie znaczy to jednak, że nasza pociecha ma płaskostopie. Stopa naszego dziecka dopiero zaczyna się kształtować. Minie kilkanaście lat, zanim osiągnie taki wygląd, jak nasza.

Stopa każdego człowieka składa się z kości, mięśni, wiązadeł. Początkowo, gdy dziecko zaczyna chodzić, stopa całkowicie przywiera do podłoża. Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że mięśnie stóp małego dziecka nie są jeszcze przygotowane na to, by udźwignąć cale ciało. Są po prostu zbyt słabe. Często też małe dzieci mają sporo tkanki tłuszczowej, która znajduje się również na stopach. Nic więc dziwnego, że na piasku dziecko pozostawia taki a nie inny odcisk. Zgrabniejszego kształtu stopa nabierze dopiero po kilku latach. Nadal jednak nie można porównać jej do stopy dorosłego człowieka. Przyjmuje się, że u dziewczynek stopa kształtuje się do 14-16 roku życia, u chłopców zaś do około 18-20 roku życia (chłopcy po prostu później rozwijają się fizycznie). Najważniejsze są oczywiście pierwsze lata w rozwoju naszego dziecka. Powinniśmy zatem jak najszybciej podjąć starania o prawidłowy rozwój stopy malucha. Płaskostopie bowiem, nie sprawiające większych kłopotów w młodym wieku, z czasem może powodować bóle stopy a także kręgosłupa i stawów kolanowych.

Ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia
Żeby stopa dobrze się ukształtowała, powinna mieć określone warunki do rozwoju. Najlepiej naturalne - dziecko powinno chodzić boso po nierównej powierzchni, na przykład po piasku, po trawie, po kamykach. Wówczas stopa "pracuje", dostosowuje się kształtem do podłoża. Nie zawsze jednak mamy możliwość ćwiczenia stopy dziecka w ten sposób. Często także zapominamy, że zwykłe spacery boso po trawie czy plaży są tak istotne dla stóp zarówno naszego malucha jak i naszych. Wystarczy jednak przypomnieć sobie babcine opowieści - za jej czasów niewiele ludzi miało płaskostopie, ale też niewielu stać było na buty. Zakładało się je od święta a na co dzień biegało boso. I wszystkim wyszło to na zdrowie.

Jeśli z jakichś przyczyn nie możemy pozwolić dziecku, by biegało boso po podwórku, konieczne będą ćwiczenia. Pozwolą one zapobiec płaskostopiu. Warunek jest jednak jeden - powinniśmy regularnie, po kilkanaście minut dziennie, ćwiczyć z naszym dzieckiem. Ćwiczenia powinny być urozmaicone, tak, żeby dziecko nie nudziło się. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku małych, dwu- trzyletnich dzieci. Bardzo trudno skupić ich uwagę na dłużej na jednym zajęciu. Starajmy się jednak, aby mimo wszystko ćwiczenia stóp pojawiały się codziennie, najlepiej w formie zabaw.

Woreczki, kredki, piłeczki
Najpopularniejszym ćwiczeniem stóp, które pozwala prawidłowo się jej kształtować, jest podnoszenia z ziemi, palcami od stóp, woreczka napełnionego grochem, piaskiem bądź ryżem. Można też zachęcić malucha do podnoszenia w ten sposób kredek bądź patyczków. By urozmaicić zabawę, postarajmy się zaproponować dziecku podnoszenie z ziemi palcami od stóp różnych przedmiotów, przenoszenie ich i wkładanie do kartonu ustawionego kilkanaście centymetrów dalej. Dobrym ćwiczeniem jest także stawanie na przemian na palcach i na piętach, turlanie stopami piłeczek bądź twardej butelki. Żeby te ćwiczenia przyniosły pożądany efekt, powinniśmy je wykonywać z dzieckiem codziennie przez około 15 minut. Kształtują one stopę do 13 roku życia. Później też można je wykonywać, ale wówczas raczej usprawniają one naszą stopę niż zapobiegają płaskostopiu.

Wkładki niekoniecznie
Jeśli zauważyliśmy, że stopa naszej pociechy nie rozwija się prawidłowo, powyższe ćwiczenia bardziej pomogą w uniknięciu płaskostopia niż wkładki ortopedyczne. Zdaniem niektórych ortopedów, wkładki powodują, że stopa przestaje "pracować", że tylko doraźnie pomagają w przypadku płaskostopia. Podobnie z obuwiem. Tak naprawdę to, jakie obuwie dziecko nosi, nie ma większego znaczenia dla stopy. Oczywiście pod warunkiem, że jest ono wygodne, dopasowane rozmiarem do stopy dziecka, stabilne. Jeśli chcemy, by dziecko miało zdrowe i odpowiednio ukształtowane stopy, nie gódźmy się na zakup obuwia na tak zwanym koturnie. Gruba podeszwa tych butów właściwie się nie zgina a zatem stopa nie wykonuje swoich naturalnych ruchów.


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wszystko dla studentów fizjoterapii Strona Główna -> Układ : Kostno-Mięśniowo-Stawowy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach